خبرهای ویژه

» موسیقی » خالق ترانه‌ی «آیریلیق» درگذشت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ - ۱۱:۵۸

 کد خبر: 62720
 4 بازدید

خالق ترانه‌ی «آیریلیق» درگذشت

بعد از دوران بیماری خالق ترانه‌ی «آیریلیق» درگذشت موسیقی ما – «رجب ابراهیمی کورعباسلو» (فرهاد)، شاعرِ ترانه‌ی معروف «آیریلیق» بیستم بهمن ماه دار فانی را وداع گفت. او همچنین ترانه‌های دیگری چون «آغلاما»، «آچیل سحر» را نیز سرود که «علی سلیمی» آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد. او که با نام هنری «فرهاد» فعالیت می‌کرد، پس […]


بعد از دوران بیماری

خالق ترانه‌ی «آیریلیق» درگذشت

موسیقی ما – «رجب ابراهیمی کورعباسلو» (فرهاد)، شاعرِ ترانه‌ی معروف «آیریلیق» بیستم بهمن ماه دار فانی را وداع گفت. او همچنین ترانه‌های دیگری چون «آغلاما»، «آچیل سحر» را نیز سرود که «علی سلیمی» آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد. او که با نام هنری «فرهاد» فعالیت می‌کرد، پس از یک دوره‌ی‌ بیماری آرام گرفت.

او در سال ۱۳۱۴ در روستای کورابازلی اردبیل ایران دیده به جهان گشود. آشنایی‌ ابراهیمی با علی سلیمی اردبیلی، استاد تار و موسیقی آذربایجانی راه را برای ورود او به رادیو تبریز گشود.ابراهیمی اشعار ترانه های معروفی همچون «آغلاما»، «آچیل سحر» و «آیریلیق» را نوشت و علی سلیمی آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد.

اجرای ترانه «آیریلیق» توسّط خواننده مشهور جمهوری آذربایجان، رشید بهبوداف، ابراهیمی را به چهره جهانی تبدیل کرد و امروزه بیش از ۱۵۰ خواننده مشهور ایرانی، آذربایجانی و ترکیه‌ای این اثر را اجرا کرده‌اند.

استاد ابراهیمی با نهاد‌های فرهنگی و هنری کشور و استان اردبیل از جمله گروه موسیقی صداوسیمای مرکز اردبیل همکاری تنگاتنگی داشته است.لینک منبع


برچسب ها : , ,
دسته بندی : موسیقی
ارسال دیدگاه

تبلیغات
logo-samandehi
آمار بازدید